HRSA slitiny, titan a tvrzené materiály

Materiály náročné na obrobení, protože si uchovávají vysokou pevnost při vysokých teplotách.
Na břitu nástroje vzniká velké mechanické zatížení a velmi vysoká teplota.

HRSA slitiny a Titan

hrsa.jpg

Tyto materiály jsou náročné na obrobení, protože si uchovávají vysokou pevnost při vysokých teplotách. Na břitu nástroje vzniká velké mechanické zatížení a velmi vysoká teplota

Nejčastější použití: kosmický a letecký průmysl, energie, lékařský průmysl

Obrobitelnost těchto materiálů je závislá na stabilních podmínkách a správné volbě geometrie nástroje. Vždy je nutné použití řezné kapaliny . S použitím nástrojů s přesným zaměřením tlaku kapaliny  v kombinaci s vysokým tlakem (50-70 Bar) můžeme zvýšit řeznou rychlost  o 20%  a prodloužit životnost nástroje i o 50%.

Tvrzené materiály

Patří sem kalené a popuštěné oceli s tvrdostí 45-68 HRC.

Většinou se u těchto materiálů provádějí dokončovací práce. Pro obrábění je potřeba zvolit stroj i upnutí s dobrou stabilitou.

Je vhodnější pracovat raději bez použití řezné kapaliny nebo stlačeným vzduchem. Slinuté karbidy je možné použít do 50-53 HRC. Pokud nevyžadujete vysokou kvalitu povrchu můžete použít keramiku v rozmezí tvrdosti materiálu 50-60 HRC. Kubický nitrid bóru (CBN) je nejvhodnější volbou pro soustružení tvrzených součástí. Materiál nesmí být měkčí než 48 HRC. Pro frézování nástroji s VBD  je dobrou volbou karbid  GC1010.